trende

Kuzey Makedonya Vatandaşlığına Müracaat Nasıl Yapılır? Ne kadar sürede sonuçlanır?

Bilindiği üzere 29/07/ 2021 tarihinde değişen yasa ile birlikte Kuzey Makedonya da doğan kişiler ve 1. derece yakınları müracaat hakkına sahip oldular.

Hemen belirtelim ki Kuzey Makedonya da doğan kişilerin 2. Derece yakınları yani torunları da bu hakka sahiptir. Ancak 2. derecede olan torunlardan sadece 18 yaşından küçük olanlar bu hakka sahipler. 18 yaşından büyük torunların müracaat hakkı maalesef yasanın bu haliyle mumkun değildir. (18 yaşından küçük torunların müracaat edebilmesi için, anne veya babalarının müracaat edip Kuzey Makedonya Vatandaşlığına hak kazanmış olmaları gerekir.)       

Peki Kuzey Makedonya vatandasligi icin müracaat aşaması ofisimiz tarafından nasıl gerçekleşir?    

Kuzey Makedonya vatandaşlığına müracaat edebilmeniz için öncelikle bagli bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğünden isim denklik belgesini  alıyorsunuz. Ekinde yol pasaportu bulunan bu isim denklik belgesinde ki bilgilerden yola cikarak, Kuzey  Makedonya da bulunan partner hukuk ofislerimiz sayesinde Kuzey Makedonya da doğan kişinin doğum belgesini (IZVOD) temin ediyoruz. 

Yukarida bahsedilen iki belge elimize geçtikten sonra, Turkiye’den müracaat sahibi adina toplanması gereken gerekli belgeler kurumlardan  temin ediliyor bize teslim ediliyor.      

Tüm belgeler incelenip değerlendirildikten sonra evrak Makedonya da bulunan partner Hukuk ofislerimize gönderilir. Kuzey Makedonya da avukatlar tarafından yeniden incelenen dosya orada yeminli tercuman marifetiyle Makedonca diline çevirilir ve noter onayıyla birlikte muracaata hazır hale getirilir.           

Dosya hazır hale getirildikten sonra müracaat sahibinin takvimine göre Kuzey Makedonya da muracaat için randevu alınır.

Randevu günü, müracaat sahibi Üsküp havalimanindan ihtiyaç olması halinde cevirmen ve her halukarda bir avukat arkadaşımız tarafindan alınır ve  birlikte muracaatiniz tamamlanır.

Müracaat günü Kuzey Makedonya ya gittiğiniz de tüm işlemler bitmis, hazır dosya ve organizasyonla karsilanildigi için aynı gün icerisinde Turkiye ye geri dönme sansina sahip oluyorsunuz.

Kuzey Makedonya dan müracaat zaman olarak 6 ay – 1 sene içerisinde bir karara bağlanmasi beklenmektedir. Ayrıca Kuzey Makedonya da bulunan avukat arkadaşlarımızla birlikte müracaat yapılır ve karar alıncaya kadar dosyanızı takip edilir. Bu sayede muracaatiniz hem profesyonel bir şekilde tamamlanır, hem de profesyonel bir şekilde karar aşamasına kadar takip edilir.

İLETİŞİM

GSM: 0552 670 42 83

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Makedonya Vatandaşlık Danışma
Makedonya Vatandaşlık Danışma
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?